Gezi Yazıları

BURSA'DA BULUNAN HANLAR

Maddeler Halinde Kısa Bilgiler İle… Osmanlılar döneminde yapılmış olan hanlar Bursa'da çarşıyı teşkil etmektedir. Bu hanların büyük bir kısmı yapılan onarımlar ile günümüze kazandırılmıştır.

BURSA ULU CAMİ

BURSA ULU CAMİ Yirmi Kubbeli Cami’den Yirmi Seçme Bilgi • 1399 yılında Osmanlı Devleti’nin dördüncü padişahı olan Yıldırım Bayezid tarafından inşa ettirilmiştir.

BURSA GEZİLECEK YERLER

Bursa Gezilecek Yerler Bursa’da Gezilecek Yerler Şehir Merkezi Birinci Bölüm / Bursa çevresinde bulunan çeşitli höyüklerde yapılan çeşitli kazı ve arkeolojik ...

TİRİLYE'DE TARİHİ BİR YAPI

TİRİLYE'DE TARAİHİ BİR YAPI Tirilye Fatih Camisi (Hagios Stephanos veya Aya Todori Kilisesi) Kapalı Yunan Haçı Planlı Erken Dönem Bizans Kilisesi

İZNİK'TE İNANÇ YAPILARI

İNANÇ DEĞERLERİ VE YAPILARI İLE İZNİK 14 Ocak 2021 tarihinde Zoom’dan yapmış olduğum “İnanç Değerleri ve Yapıları ile İznik” seminerime dair kısa notları tüm tarih meraklıları için derledim.

HÜSN-İ HAT SANATI 1

Bu yazımızda Bursa Ulucami’nin en çok dikkat çeken yazılarından birisi olan “celî divani” ile yazılmış “Şefik” imzası taşıyan ve caminin batı tarafı duvarına asılı bulunan levhaya değineceğiz.