Bursa Türbeleri

    Türbeler yönüyle oldukça zengin olan Bursa'da şehrin türbelerine genel bir bakış.
Emir Sultan Türbesi

Emir Sultan Türbesi

Emir Sultan Türbesi
1429 yılında vefat eden Emir Sultan Hazretleri adına eşi Fatma Sultan tarafından inşa ettirilmiş olan külliyenin yapılarından biriside Emir Sultan Türbesi’dir. Cami avlusuna girişte bulunan türbeye avluya geçildikten sonra ulaşılabilmektedir. Türbe yapısı içerisinde Emir Sultan ile birlikte eşinin de kabri bulunmaktadır. Türbe'nin üst kısmı kubbe ile örtülüdür. Çeşitli tarihlerde onarımlar görmüş olan türbenin ilk yapıldığı özgün yapısı günümüze ulaşmamıştır. 1868 yılında yapılan onarım sonrasında ki hali görülmektedir.

Üftâde Türbesi

Üftâde Türbesi

Üftâde Türbesi
On altıncı yüzyılda yaptırılmış olan Üftâde Camisinin hemen yanında bulunmaktadır. Mehmed Muhyiddin Üftâde Hazretleri’nin vefatı ile birlikte onun adına yaptırılan türbe içerisinde kendisi ile birlikte çocukları, müritleri ve tekkesinde bulunmuş bazı âlim zatlar yatmaktadır.

Osman Gazi Türbesi

Osman Gazi Türbesi

Osman Gazi Türbesi
Osmanlı Devletine adını veren Osman Gazi’nin vefatı sonrasında fethedilen Bursa’nın Hisar Mahallesinde oğlu Orhan Gazi tarafından ilk temelleri atılan alanda inşa edilmiştir. Günümüzde Tophane Parkı olarak bilinen yerdedir. Türbe içerisinde ki büyük ve etrafı sedef kakmalı şebeke ile çevrili sanduka Osman Gazi’nin diğerleri ise hanedan mensuplarına ait sandukalardır. Naaşlar toprağa gömüldükten sonra üzerlerine sandukaları yerleştirilmiştir.

Orhan Gazi Türbesi

Orhan Gazi Türbesi

Orhan Gazi Türbesi
Osman Gazi Türbesi ile birlikte aynı alanda Hisar Mahallesinde günümüzde Tophane Parkı olarak ifade edilen alan içerisinde yer alır. Türbe içerisinde Orhan Gazi ile birlikte hanedan mensuplarına ait sandukalarda vardır. Zemininde bulunan mozaikler burada daha önce var olan bir manastıra ait kalıntılardır. Sandukaların içi boş olmakla birlikte cenazeler sandukaların altında toprağa gömülüdür.

1. Murad Hüdavendigar Türbesi

1. Murad Hüdavendigar Türbesi

I. Murad Hüdavendigar Türbesi
Orhan Gazi’nin oğludur. 1326 yılında dünyaya gelmiştir. Otuz yıl hükümdarlık sürmüş ve 63 yaşında Kosova’da savaş meydanında Şehit edilmiştir. Cenazesi tahnit edildikten sonra Bursa’ya getirilerek Hüdavendigar Külliyesi alanında yapılan türbesine defnedilmiştir. Türbe içerisinde kendisi ile birlikte hanedan mensuplarına ait mezarlarda bulunmaktadır.

Yıldırım Bayezid Türbesi

Yıldırım Bayezid Türbesi

I. Bayezid (Yıldırım) Türbesi
Sultan I. Murad’ın oğludur. 1360 yılında dünyaya gelmiş ve on dört yıl hüküm sürmüştür. Harp meydanlarında göstermiş olduğu yiğitlik ve süratinden dolayı ‘Yıldırım’ ünvanı almıştır. Timur ile girmiş olduğu mücadele sonrasında yaşadığı kısa bir esaret sonrası vefat etmiş ve cenazesi oğlu tarafından getirilerek külliyesi içerisinde yaptırılan türbesine defnedilmiştir.

I. Mehmed (Çelebi) Türbesi (Yeşil Türbe)

I. Mehmed (Çelebi) Türbesi (Yeşil Türbe)

I. Mehmed (Çelebi) Türbesi (Yeşil Türbe)
Fetret devri sonrasında Osmanlı Devletinin başına geçen Çelebi Mehmed tarafından inşa ettirilmiştir. Külliye inşaatı devam ederken halen hayatta olan Çelebi Mehmed türbenin inşasını bizzat izlemiştir. Yapının iç ve dış kısmında kullanılan ve güneş vurduğunda yeşil renge dönen renkli çinilerinden dolayı ‘Yeşil Türbe’ adı verilmiştir. Daha sonra çeşitli zamanlarda hasarlara uğramış bu nedenle değiştirilen çiniler aynı renkten uzak olduğundan özellikle dış kısımda bahsi geçen yeşil renkler yok olmuştur.

II. Murad Türbesi

II. Murad Türbesi

II. Murad Türbesi
Çelebi Mehmed’in ani vefati ile birlikte 1421 yılında tahta çıkmıştır. Otuz yıl saltanat sürmüş ve bu aşamadı devletin sınırlarının genişlemesinde büyük pay sahibi olmuştur. Cami alanının içerisinde bulunan türbesi sade olduğu kadar dikkate değerdir. “Mezarımın üzerinden Rahmet yağmurları eksik olmasın” vasiyeti nedeniyle mezarının üstünde bulunan kubbede açıklık bırakılmıştır.