BURSA'DA BULUNAN HANLAR

BURSA’DA BULUNAN HANLAR
Maddeler Halinde Kısa Bilgiler İle…

Koza Han
İstanbul’un başkent olduğu dönemde Sultan 2. Bayezid tarafından İstanbul’da bulunan külliyesine gelir getirmesi amacıyla inşa ettirilmiştir. 15. yüzyılın görkemli hanıdır. İki bölümlü hanın ana bölümü iki katlıdır. Ortasında ise bir köşk mescid bulunmaktadır.

Emir Han
Ulu Cami’nin kuzeyinde bulunan han Orhan Gazi tarafından 14. yüzyıl da yaptırılmıştır. Bursa’nın fethi sonrasında yaptırılmış ilk handır. Han içerisinde bulunan bir kantar ile şehre gelen ürünlerin ağırlığı burada netlik kazanırdı.

Eski İpek Han
Çelebi Mehmed tarafından inşa ettirilmiştir. İpekçilerin bir dönem kullandığı han sonradan faytoncular, araba tamircileri tarafından kullanılmış.

Geyve Han
Kapalı çarşı yakınında bulunan hanlardan birisidir. Yeşil Külliyesine gelir getirmesi amacıyla inşa edilmiştir.

Kapan Han
Murad Hüdavendigar döneminde inşa edilmiş olan yapı, Bursa ve Osmanlı’nın ilk yapılmış han örneklerinden birisidir.

Pirinç Han
2. Bayezid tarafından Koza Han gibi İstanbul’da bulunan külliyesine gelir getirmesi amacıyla yaptırılmıştır. Toptan bakliyat pazarının bulunduğu han olması dolayısıyla bu isim ile anılmıştır.

Fidan Han
Han 15. yüzyılda inşa edilmiştir. İlk yapıldığı dönemde Koza Han’ı andıran yapının bir bölümü daha sonradan yıkılmıştır.

Tuz Han
Bursa’da en çok bilinen hanlardan birisidir. Diğerlerine göre daha küçük olan han Umur Bey tarafından camisine gelir getirmesi amacıyla yaptırılmıştır.

Çukur Han
Emir Sultan Vakfı’na gelir getirmesi amacıyla Sultan 2. Murad döneminde inşa edilmiştir. Okçular Çarşısı içerisinde görülebilmektedir.

Bali Bey Han
Tophane’ye doğru çıkan merdivenlerin hemen yanındadır. Bali Bey tarafından 15. yüzyılda inşa ettirilmiştir. Üç katlı ve farklı bir mimariye sahip olan han diğerlerinden bu özelliği ile farklılık gösterir.

Apolyont Han
Osmanlı döneminin ahşap han örneklerinden günümüze gelmiş ender yapılarından birisidir. Gölyazı’ya ulaşım buradan kalkan araçlarla sağlandığı için bu ismi almıştır.

Eskişehir Han
Osmanlı ahşap han örneklerinden birisidir. Eskişehir tarafından gelen kervanların kullanmış yoğunlukla kullanmış olduğu han olmasından dolayı bu ismi almıştır.

Galle Han
Tahıl Hanı olarak da bilinir. Ahşap olarak inşa edilmiş hanlardan birisidir. Han hakkında ki en çarpıcı görüş Mimar Sinan tarafından yapılmış olduğuna dair kesinleşmemiş bilgidir.

 

Bilal Çağatay Erentürk
Profesyonel Ülkesel Turist Rehberi

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------
Bursa Hanları, Bursa Koza Han, Bursa Çarşıları, Bursa'da Hanlar, Bursa'da Osmanlı Hanları

Bursa gezi ve seyahat rehberi olarak tüm gezi severler için internet sitemiz yayındadır. Bursa hakkında zengin bir içerik oluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bizi Instagram ve Facebook sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz. Bursa turlarınızda rehberlik hizmeti için turist rehberi Bilal Çağatay Erentürk ile iletişime geçebilirsiniz.