BURSA GEZİLECEK YERLER

BURSA HAKKINDA
Kısa Bursa Tarihi – Bursa Gezilecek Yerler

Kısa Bursa Tarihi
Bursa çevresinde bulunan çeşitli höyüklerde yapılan çeşitli kazı ve arkeolojik çalışmalar sonrasında Bursa’da ilk yerleşimcilerin MÖ 8500 yıla kadar uzanan bir tarihe ulaştığı belirtilmektedir. Buda demek oluyor ki Bursa şehri her zaman güzide bir yerleşim alanı olarak toplulukların dikkatini çekmiştir. Bu çalışmalar ve tarihlendirme Bursa tarihini Neolotik çağdan başlatmak için yeterlidir. Tarihi dönemler içerisinde varlık göstermiş çeşitli krallıklar tarafından değerlendirilmiş olan Bursa, Pers hâkimiyeti, Büyük İskender dönemi ve sonrasında MÖ üçüncü yüzyılda Bithynia Krallığı hâkimiyetine girmiştir. Bithynia Krallığı’nın son bulmasında sonra Roma İmparatorluğu’na bağlanan Bursa gelişme gösterir ve önemli bir şehir konumunu sürdürür. Doğu Roma bir diğer ifadeyle Bizans Devleti hâkimiyetinde bulunan Bursa 1326 tarihinde Osmanlılar tarafından fethedilir. Bu fetih ile birlikte gelişen ve değişen Bursa şehri güzide bir şehir olarak tanınır ve bilinir.

Bursa Gezilecek Yerler
Bursa’da Gezilecek Yerler Şehir Merkezi Birinci Bölüm

Bursa şehrinde gezilecek yerler kimi noktalarda birbirine yakın kimi noktalarda ise birbirine uzak alanlarda yer alıyor. Tabi şehir merkezinde yer alan tarihi ve turistik yerler haricinde Bursa iline bağlı ilçelerde de tarihi ve turistik yerler oldukça fazla. Bizler şimdilik bu yazımızda Bursa merkezini meydana getiren üç ilçe olan: Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerini kayda alarak Bursa’da gezilebilecek yerler hakkında bilgi vermeye çalışalım. Bursa gezilecek yerler denilince özellikle günümüzde akla ilk gelen yer Osmanlı’dan günümüze ulaşan “Cumalıkızık” oluyor. Cumalıkızık da gezilecek yerler hakkında daha sonra ayrıca kısa bir başka yazı yayımlanacaktır.

Bursa’da gezilecek yerlerin belki de en çok aklan gelenlerinden bir diğeri tophane parkı ve parkta bulunan Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Türbesi, şehir surları ve saat kulesi olarak ifade edilebilir. Ayrıca bu noktadan son derece güzel bir Bursa şehir manzarası da seyredilebilmektedir. Bursa turlarının vazgeçilmez yerlerine devam ediyoruz. Bursa’da simgesel bir değerde tabi ki Bursa Ulu Cami’dir; Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmış olan Bursa Ulu Cami altı asırdan fazladır ihtişamı ile gelenleri görkemi ile hayranlık içerisinde bırakmaya devam ediyor. Bursa’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen önemli bir yer burası. Bursa’da görülmesi gereken yerlerden biriside dünya tarafından bilinen, çinileriyle meşhur Bursa Yeşil Cami ve Yeşil Türbe isimleri verilebilir. Turist rehberleri tarafından en çok anlatılan yerlerden biriside Koza Han ve çarşı bölgesidir. Yerli ve yabancı turistler tarafından gezilmeye görülmeye değer yerlerdir. Tabi Bursa önemli bir isme de ev sahipliği yapıyor. Bu isim Hz. Muhammed (S.A.V.)’in soyundan gelen Seyyidlerden Emir Sultan Hazretleridir. Camisi ve Türbesi ile en çok uğranılan yerlerdendir. Etrafında ise tarihi bir mezarlık vardır. Mezarlık içerisinde günümüz mezar taşları ile tarihi mezar taşları bir aradadır. Tophane tarafına çıkacak olduğunuzda ayrıca tarihi hisar içinde bulunan bir diğer manevi büyüklerden Üftâde Hazretleri’nin türbesini ziyaret edebilir ve camisini de görebilirsiniz.

Bursa Tur ve Turist Rehberi
Bursa gezilecek yerler kapsamında bu ilk yazıda bahsettiğimiz yerleri başlıklar halinde sıralayacak olursak: Cumalıkızık, Tophane Parkı, Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Türbesi, saat kulesi, şehir surları, Ulu Cami, Yeşil Cami, Yeşil Türbe, Koza Han, çarşı, Emir Sultan Türbesi ve Camisi, Üftade Türbesi ve Camisi.

 

Bilal Çağatay Erentürk
Profesyonel Ülkesel Turist Rehberi

Bursa tur rehberi, Bursa turist rehberi, Bursa'da gezilecek yerler, Bursa Ulu Cami, Bursa Yeşil Cami, Yeşil Türbe, Emir Sultan Türbesi, Bursa tarihi, Nilüfer, Yıldırım, Osmangazi, Koza Han, Emir Sultan Hazretleri, Tur, Turist, Rehber