ALAY KAHVESİ
Şehrin tarihinden gelen farklı bir değer.


MUDANYA'DA ALAY KAHVESİ

Mudanya şehir merkezinde Halit Paşa Mahallesi Mustafa Kemal Paşa Caddesi üzerinde görülebilmektedir. Yapının tarihçesi hakkında çok kısıtlı bilgiler bulunmaktadır. Elde bulunan veriler ve anlatılanlar yapının Osmanlılar döneminde burada yaşayan Rumlar tarafından yapıldığına dairdir. Bu bilgi bağlamında yapının tarihi iki yüzyıl kadar öncesine götürülebilmektedir. Buda bizi ayrıca şehirde çıkan büyük yangına ulaştırırki bu yangında yaklaşık iki asır öncesidir. Dolayısıyla yapının da büyük yangından sonra yapılmış olması ihtimal dahilindedir.

Ahşap olarak inşa edilmiş olan yapı zaman zaman tadilatlar görmüş en son 1999 depreminden sonra geniş çaplı bir onarım çalışması yapılarak olası yıkılmalara karşı önlemler alınmış ve sağlamlaştırılmıştır. Yapının dış kısmı mavi ve beyaz renkler ile boyanmıştır. Yapının iç kısmıda göz alıcı bir şekilde nostaljik ve otantik olarak dekore edilmiştir.

Yapı restoran, manifatura ve en son kahvehane olarak kullanılmıştır. Günümüzde halen kahvehane olarak kullanılan yapının "Alay Kahvesi" olarak isimlendirilmesi ise şöyle anlatılır: 2. Dünya savaşı sırasında Mudanya'ya 70. Alay yerleşince Cumartesi ve Pazar günleri burası askerlerin dinlenme ve eğlenme yeri olarak kullanılmıştır. Alb. Hasan Bey zamanı kahvehanenin en kullanım bakımından en hareketli olduğu dönemdir. O dönemlerde kahvehaneye oldukça yakın konumda olan Alay'dan dolayıda buraya "Alay Kahvehanesi" denilmiştir.

 

Kaynak: Bilal Çağatay Erentürk, Bursa Gezi Rehberi, Ozan Yayınları, 2018, s 158


Mudanya'da Gezilebilecek Yerler
Tarih ve Doğa Şehri Mudanya


Mudanya şehrini gezerken uğrayabileceğiniz yerlerden biriside "Alay Kahvesi"dir. Burada verecek olduğunuz ufak bir mola da nostaljik bir ortamda çayınızı veya kahvenizi yudumlayabilir ve hoş fotoğraflar çekebilirsiniz.

Etiketler: Mudanya gezi rehberi, Mudanya gezilecek yerler, Mudanya, Bursa Mudanya ilçesi, Mudanya görülebilecek yerler. Mudanya turist rehberi, Mudanya tur rehberi, Mudanya rehberi