TİRİLYE FATİH CAMİSİ (Hagios Stephanos Kilisesi)
Genel bilgiler.


Tirilye Fatih Camisi olarak bilinen bu yapı Tirilye'nin en çok merak edilen ve ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Yapının iki tane bilinen adı vardır: Hagios Stephanos Kilisesi ve Aya Todori. Yapıldığı dönemin kendine has üslubunu koruyarak günümüze kadar ulaşmış ender Bizans dönemi yapılarından birisidir. Ne zaman inşa edildiğine dair kesin bilgiler bulunmamakla beraber MS yedinci yüzyılda yapılmış olduğuna dair kimi bilgiler günümüzde yer etmiştir. Yapının inşasında duvarlar tuğla, moloz taş, kesme taş ve kireç harcı kullanılmıştır. Sütunlar, kapılarda kullanılan söveler ve lentolar ise mermerden yapılmıştır. Yapının giriş kapısında bulunan kitabeden kiliseden camiye çevrilişinin 1560 yılı olduğu görülmektedir. Bursa'nın uğradığı Yunan işgali esnasında bir süre kilise olarak tekrar kullanılan yapı şehrin kurtuluşundan sonra tekrar cami olarak kullanılmaya devam etmiştir.


TİRİLYE FATİH CAMİSİ (Hagios Stephanos Kilisesi)
Ek bilgiler.


Tirilye'nin merkezinde bulunan ve merkezi bir araya toplayan İskele Caddesi boyunca iskeleye doğru devam eden yol üzerinde tarihi yapıları gösteren tabelalardan rahatlıkla bulunabilecek bir konumda yer alıyor. İskele Caddesi'nin hemen üst kısmında yer alan Fatih Camisi Caddesi üzerinde görülebilmektedir.

 

Etiketler: Tirilye, Tirilye Fatih Camisi, Tirilye Hagios Stephanos Kilisesi, Aya Todori Kilisesi, Bursa Turist Rehberi, Bursa Gezi Rehberi, Tirilye Turist Rehberi, Tirilye Gezi ve Tur Rehberi