ULU CAMİ
Adeta bir hat sanatları sergi salonu misali.


BURSA ULU CAMİ

Tarihi kapalı ve çarşı ve hanlar bölgesi ile aynı lokasyonda bulunan cami ile şehir merkezi oluşumunu tamamlar. Osmanlı Devleti'nin ilk Ulu Camisi olmak özelliği taşıyan bu büyük mabed içerisinde bulunan hat sanatının eşsiz örnekleri ile adet bir hat sanatları sergi salonuymuşçasına gelenleri karşılar. Bu karşılama gelenlere uhrevi bir bakış verdiği gibi huzurun ve sükunetinde kaynağı olduğunu gösterircesine durur.

Cami içerisinde duvarları süsleyen ve içeriye girenlerde manevi bir akım oluşturan yazılar dönemin meşhur hattatları tarafından asırlar öncesine uzanan bir geçmiş ile yazılmış ve günümüze ulaşmıştır. Bu yazılar; Kur'an-ı Keri'den sureler, ayetler; Peygamber Efendimiz (s.a.s.)'den hadis-i şerifler, Cenab-ı Allah (c.c.)'ın doksan dokuz isminden isimler, dualar, beyitler ile özlü sözler içermektedir. Yazılar hat sanatının farklı üslupları kullanılarak yazılmışlardır.


Hat Sanatının Eşsiz Örnekleri


BURSA ULUCAMİ
Hat sanatının eşsiz örnekleri adeta bu ulu camide bir araya gelmişçesine birlikte beraberce ve huzurla duruyor. Hat sanatının farklı üsluplarının sergilendiği yazılar haricinde cami içerisinde; minber, hünkar mahfili, cami içi şadırvan, kabe kapı örtüsü, mermer vaaz kürsüsü, müezzin mahfili, hat kalemi gibi tarihi değerlerde dikkat çekiyor.

 

Etiketler: Bursa Ulucami, Ulu Cami, Bursa gezilecek yerler, Bursa'da ziyaretler, Bursa'da Osmanlı yapıları. Bursa turist rehberi, Bursa gezi rehberi