ULU CAMİ VE ÇEVRESİ
Kapalı Çarşı ve Hanlar

BURSA’DA GEZİLECEK YERLER VE BİLGİLENDİRMELER

BURSA GEZİ REHBERİ
BURSA’DA GEZİLECEK YERLER VE BİLGİLENDİRMELER

ULU CAMİ VE ÇEVRESİ
(KAPALI ÇARŞI VE HANLAR)

Bursa’ya geldiğiniz de bu büyük şehri nasıl gezmeli, nereden başlamalı gibi sorular akıllara gelecektir. Tabi Bursa Türkiye’nin dördüncü büyük şehri ve bu şehirde gezilip görülecek çok ama çok yer var. Yukarıda ki başlık nezdinde sizlere bir Bursa günü için önerimiz olacak.

Bursa Ulu Cami ve çevresi birbirine oldukça yakın konumda bulunan yerlerdir. Buralar şehrin merkezini meydana getirmekle beraber şehir merkezi adeta ulu caminin etrafında bir araya gelmiş gibidir.

Şehir merkezinde bulunan Bursa Ulu Cami’ye ulaştığınızda bu abidevi yapıyı görerek çevreyi tanımaya başlayabilirsiniz. Ulu Cami gezinizin hemen sonrasında yanı başında bulunan tarihi Emir Han görülebilir. Buradan çıktıktan sonra yürüyerek hemen yakınında bulunan diğer bir tarihi han olan Koza Han’ı gezebilir ve han içerisine bulunan mağazalardan meşhur Bursa ipeği hakkında bilgiler alabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Han’ın alt katının da bulunduğu açık alanda yer alan kafelerde yorgunluğunuzu atabilir kahvenizi içebilir ya da çay ve simit temin edebilirsiniz.

Yorgunluk kahvesi sonrasında hanın çarşıya açılan kapısından kapalı çarşıya geçebilir ve çeşitli ürünlerin satıldığı mağazaları gezebilirsiniz. Ayrıca çarşıyı teşkil eden diğer hanları görme imkanı da elde edebilirsiniz. Hanlar hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi için GEZİ YAZILARI menü sayfamızdan BURSA HANLARI konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Çarşı içerisinde kuyumcular, gümüşçüler, gelinlikçiler, mobilyacılar, yorgancılar, kumaşçılar, sebze meyveciler, bebek ürünü satanlar, havlucular, tekstil ürünleri ve daha birçok ürün üzerine çalışan esnafın ve sanat erbabının dükkânını görebilirsiniz. Çarşı da gezmek vakit alacağı gibi yoracaktır da gezinizin belli bir noktasında Bursa’ya özgü meşhur Bursa İskender Kebabın veya Bursa Pideli Köftenin tadına uygun göreceğiniz size en yakın bir restoran da bakabilirsiniz. Şehirde gezerken ayrıca hediyelik ürünler bazında meşhur kestane şekerini de alabileceğiniz farklı yerler görebileceksiniz.

Gezinizin sonlarına doğru gelirken aynı alan içerisinde bulunan tarihi belediye binasını, Orhan Gazi Camisi’ni ve yakın konumda Bursa Kent Müzesi’ni görmenizi tavsiye ederiz. Son olarak tavsiyemiz yürüyüşünüzü bitirmeniz ile birlikte bir kahve isterseniz ulu camiye yakın konumda bulunan yol üzeri kafelerde dinlenebilirsiniz.