CUMALIKIZIK "GEÇMİŞTEN BUGÜNE"

    CUMALIKIZIK “GEÇMİŞTEN BUGÜNE”
    Cumalıkızık Gezilebilecek Yerler
CUMALIKIZIK

CUMALIKIZIK "GEÇMİŞTEN BUGÜNE"


CUMALIKIZIK “GEÇMİŞTEN BUGÜNE”
Cumalıkızık Gezilebilecek Yerler

Yüzyılları arkasında bırakmış ve zamana karşı vermiş olduğu mücadeleden tüm yorgunluğuna rağmen başarıyla çıkmış ve günümüze tarihi yaşatarak gelmiş bir köy. Osmanlılar döneminde kurulmuş birçok “Kızık” köyünden birisi Cumalıkızık; geçen zamana, doğal nedenlere ve işgallere direnerek bugünlere ulaşan Cumalıkızık günümüzde Bursa’da en çok ziyaret edilen, gezilen ve merak edilen tarihi bir köy olarak çoğu güzelliğini ve özelliğini korumaya devam ediyor.

Kimi kaynaklarda 5 kimi kaynaklarda ise 7 Kızık köyünden birisi olarak ifade ediliyor. Uludağ eteklerinde kurulmuş olan bu köyler, Ertuğrul Gazi’nin yönlendirmesiyle Kızık Beyliği’nden beş yiğidin Karakeçili aşiretinden beş kız ile evlendirilmesi ve sonrasında stratejik konumu dolayısıyla da yiğitlerin Uludağ’ın kuzey yamaçlarına gelmesinin veya gönderilmesinin neticesidir.

Kurulan Kızık köylerinden sadece Cumalıkızık Köyü’nün orijinal haliyle günümüze ulaşmasının en büyük nedeni olarak da köyün 1922 yılındaki Yunan işgalinde yıkılmadan ve yakılmadan korunup çıkması gösterilir. Çünkü denilir ki; Sıra bu köye gelip de Yunanlılar yakmak için hazırlıklara başladıklarında milli kuvvetlerimizin gelmekte ve yaklaşmakta olduklarını haber alırlar. Bu haber üzerine telaşe kapılan düşman birliği apar topar toparlanır ve köyü terk eder. Böylelikle Cumalıkızık yıkılıp yakılmaktan kurtulmuş olur. İşte bu sayede de günümüze tarihi kimliğiyle ulaşır.

Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş olan Cumalıkızık, Bursa ve Cumalızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu başlığı ile 2014 yılında listeye girmiştir. Her yıl artan ziyaretçi sayısı ile Cumalıkızık, Osmanlı köy hayatının ve Osmanlı ev mimarisinin son dönem özelliklerinin yansıtması açısından oldukça önemli ve değerlidir.

Günümüzde gezip dolaştığımız köyde gördüğümüz evler altı asırdır yaşayan evlerdir diyemeyiz. Ama şunu söyleyebiliriz: Evler asırlardır var olan köyde yıkıldıkça döneminin özgün mimari üslubu ve yapı malzemesi ile yeniden yapılmış evlerdir. Dolayısıyla köy evlerine dair yapılan araştırma evlerin en eski tarihini ancak üç yüz yıl kadar geriye götürebilmiştir. Bazı evlerin ise temel seviyesine inilecek olursa daha da eskiyi gittiğini veya asırlar öncesinde bulunan bir evin veya konağın her asır yenilenerek günümüze geldiği ifade edilebilir. Son olarak ise on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda yapılmış olan evler günümüzde orijinal haliyle restore edilerek bugünlere kazandırılıp geleceğe miras olarak bırakılıyor.

Cumalıkızık, köy bünyesinde bulunan sivil mimari yapılar, cami, hamam ve çeşme gibi eserler ile tarihi dokusunu korumaya devam ediyor. Bu dokuyu yaşayan ve yaşatan Cumalızık turistik geziler kapsamında görülmeye değer en güzel yerlerden birisi olma özelliğini de koruyor.

Köye giriş yaptığınızda asfalt yolun bitimi ile birlikte taşlı yollar başlıyor. Giriş yolu üzerinde sağlı sollu bulunan ilk alan köy mezarlığı ve takip edilen yol sizi köy meydanına ulaştırıyor. Meydan çevresinde sıralı Cumalıkızık köy evlerini görebiliyorsunuz. Burada evlere eşlik eden meydana yaz sıcağında serinlik veren asırlık çınar ağaçları da görülebiliyor. Hemen yukarı doğru yürümeye devam ettiğiniz de ister sağdan ister soldan devam edin yine dönüp dolaşıp aynı meydana gelebiliyorsunuz.

Bu yürüyüş esnasında görebileceğiniz yerler: Köy evleri, konaklar, tarih hamam, köy camisi, köy müzesi, küpeli ev ve meşhur cin aralığı olacaktır.

Köy içerisinde bulunan köy evi restoranlarında sunulan çeşit çeşit güzel kahvaltıların tadına bakabilir ve meşhur gözlemelerden yiyebilirsiniz. Köy kahvesinin bahçesinde oturup çayınızı yudumlayabilirsiniz. Köy meydanında çeşitli zamanlarda sunulan yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz. Köy fırınından köy ekmeğini alıp evinize ve sevdiklerinize götürebilirsiniz.

CUMALIKIZIK EVLERİ

CUMALIKIZIK EVLERİ

Cumalıkızık'ta evler Osmanlı dönemi konut mimarisi üslubunu günümüze kadar taşımıştır. Evler inşa edilirken ahşap, kerpiş ve moloz taş kullanılarak inşa edilmitir. Evler tek katlı veya iki katlı ve çoğunlukla giriş kısmında bir açık alan (bahçelik alan) bırakılarak inşa edilmiştir. Konak olarak yapılmş evlerde bulunmaktadır. Bunlar da ise birer ara kat ile birlikte kışlık ve yazlık bölümlerle inşa edilmiştir. 

MEYDAN VE SOKAKLARI İLE CUMALIKIZIK

MEYDAN VE SOKAKLARI İLE CUMALIKIZIK

Köyün girişinde taşlı yol ile birlikte başlayan mezarlığın hemen bitiminde yer alan ilk meydan hareketin en çok olduğu yer olarak görünüyor. Bu meydana "Eğrek meydanı" da denilmiş zamanında. Meydan da anıt çınar ağaçları ve tarihi evler dikkat çekiyor. Meydandan yukarı doğru devam edildiğinde sokak aralarında dolaşarak tarihi köy evlerini asırlık güzellikleriyle görüp fotoğraflayabilirsiniz. Camiye doğru ulaştığınızda ikinci meydan olan cami meydanındasınız. Çay bahçesi veya köh  kahvehanesinde çaylarınız içebilir veya köyün güzel evlerinden birinde meşhur Cumalıkızık köy kahvaltısının çeşidi bol lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Sokaklar çok fazla geniş olmamakla beraber yayaların ve hatta eski dönemlerde atlı arabaların geçişine de uygun yapılmıştır.