Rehber

Rehber

Bilal Çağatay Erentürk
Profesyonel Ülkesel Turist Rehberi

Bursa merkezli olmak üzere Türkiye genelinde 7 bölge, 81 il, Balkanlar, Batum, Tiflis ve Nahçivan’da turist rehberliği hizmeti veren rehberimiz Bilal Çağatay Erentürk uzun yıllara dayanan tarihi, turistik ve kültürel bilgilerini; yine bilgi ve deneyime dayanan sektör bazında tecrübesi ve güler yüzlü hizmet anlayışı ile memnuniyet odaklı sunmaya devam ediyor.

Bursa’da ikamet eden rehberimiz Bursa gezilerinizde şehir merkezinde bulunan tarihi ve turistik noktalarda; Osmanlıdan günümüze değin gelen tarihi ile Cumalıkızık’ta; maviyle yeşilin buluştuğu Mudanya ve Tirilye’de; antik dönemlere uzanan tarihiyle Gölyazı’da; Doğu Roma’ya bir dönem başkentlik yapmış İznik’te, kış aylarının vazgeçilmezi olan Uludağ’da, Oylat kaplıcalarıyla meşhur İnegöl’de ve birbirinden değerli sayısız noktada bilgi ve deneyimleriyle eşsiz anlatımlarıyla gezilerinize tat ve renk katıyor.

Rehberimizin rehberlik konusundaki söylemlerine şöyle bir göz atalım.

“Rehber demek sadece bir şehre veya bir yapıyı veya bir eseri anlatmak demek değildir. Rehberlik etmek ayrıca misafirlerine sahip çıkan, onu gözeten ve kollayan, tecrübesiyle gezinin en verimli şekilde geçmesini sağlayan, vakti iyi değerlendiren, gezinin veya turun akışını makul olacak şekilde sağlayan, rotayı değiştirse dahi programda olması gerekenleri vaktinde zamanında bitiren, tecrübesiyle en kötü olabilecek durumu dahi kurtaran ve misafirlerine keyifli bir gün yaşatan kişi demektir.”

“Gezi rehberi veya tur rehberi ifadelerine bazen birbiriyle karıştırılır ama şunu belirterek bu ifadeleri de bir genel bilgi olarak sunalım. “Gezi” kelimesi halkımızda genel olarak günübirlik olarak yapılan gezme, görme ve eğlenme gibi aktiviteleri de içeren bir anlam kazanmıştır; “Tur” kelimesi ise genellikle en ez bir gece konaklamayı içeren, gezmeyi, görmeyi ve eğlenme gibi aktiviteleri de içine alan gezi faaliyeti için kullanılmaktadır. Sonuç olarak her iki kelime de gezmeyi, görmeyi ve eğlenme gibi aktiviteleri de içermektedir.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Evet, ben bir turist rehberiyim. Ancak turist rehberi ifadesi sanki akıllara “yabancı ziyaretçilere rehberlik yapan kişi” gibi bir çağrışımda bulunuyor. Ama böyle olmadığını belirtmek gerekir. Çünkü: Turist rehberi demek sadece yabancı ziyaretçilere rehberli eden demek değildir; turist demekte sadece yabancı ziyaretçi demek değildir. Yerli veya yabancı tüm gezginler turist olarak ifade edilebilmektedir. Kendi içinde “yerli turist” ve “yabancı turist” diye ayrılabilmektedir.

Dolayısıyla ben de kendimi hem bir tur rehberi, hem bir gezi rehberi ve ayrıca genel bir ifadeyle de turist rehberi olarak ifade etmekteyim.

Bilal Çağatay Erentürk
Bursa Gezi Rehberi, Bursa Tur Rehberi, Profesyonel Ülkesel Turist Rehberi, Ülkesel Rehber, Tur Rehberi, Gezi Rehberi, Bursa Rehberi, İznik Rehberi, Mudanya Rehberi, Uludağ Rehberi, Tirilye Rehberi, Türkiye Rehberi