KARADENİZ'İN DORUKTAKİ YAYLALARI

KARADENİZ'İN DORUKTAKİ YAYLALARI

KARADENİZ’İN YAYLALARI

Deniz, güneş, kum üçlüsünü artık bir kenara bırakma vakti geldi diyenlerdenseniz; işte size havası, doğası ve lezzetleriyle ülkemizin oksijen deposu Karadeniz. Yayla denilince akla ilk gelen bölgelerimizden olan bu güzel coğrafya da vakit geçirmek, sabahı ve geceyi yaşamak, yeşilliklerde yuvarlanmak, doğanın harikulade manzarasına karşı bir bardak çay yudumlamak gibisi yok.

Karadeniz Bölgesi’ni üçe ayırabiliriz. Batı Karadeniz Bölgesi, Orta Karadeniz Bölgesi ve Doğu Karadeniz Bölgesi. Bu bölgelerin sınırları içerisinde bulunan şehirlerin neredeyse tamamında harika yaylalar var. Bu yaylalardan en çok bilinenler, ilk akla gelenler olduğu gibi gizli kalmış adeta kendini saklamışçasına diğerlerinden uzak duran, doğanın kalbinde yaylalar da var. 

Yaylalara ulaşmak kimi zaman kolay kimi zaman ise oldukça zor. Bu zorluğun en büyük nedeni doğayla baş başa olan yüksek dorukların ulaşım konusunda kolaylıklar sunmuyor olması. Aslında bir yandan da böyle olması oldukça iyi olmuş. Bunun sayesinde belki de bugünlere kadar bozulmayan bir doğa olarak geldi ve yanı şekilde de devam ediyor. 

Bazı yaylalara ulaşım için tamamen asfalt yol imkanı varken kimisinde asfalt, beton, parke ve sonra toprak yol eşlik ediyor. Kimi zaman uçurum kenarında, kimi zaman orman içerisinde ilerliyorsunuz. Bu yolculukların sonunda doruklara ulaşmak gibisi ise yok. Yol birazda tecrübe istiyor. Çünkü yolun durumunu bilmeden bilinmeyen doruklara ulaşmaya çalışmak tehlikeli olabilir. Bu sebeple yaylalara çıkış konusunda tecrübe sahibi yerel olanakları değerlendirmek daha iyi sonuç verebilir. Tabi bu durum her yayla için geçerli olmasa da geçerli olanları da epeyce var. Yani ulaşımı kolay olan yayla var, ulaşımı kolay olmayan yayla var. Durum bu olunca da çıkmadan önce iyi araştırma yapmak gerektiğini hatırlatalım.

KARADENİZ GEZİ REHBERİ